Hoşgeldiniz  

4 Arap ülkesinden ‘Ortadoğu planı’na destek

admin | 29 Ocak 2020 | Dünya, Tüm Manşetler A- A+

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’dan Trump’ın ‘Ortadoğu barış planı’na destek mesajları geldi.

Suudi Arabistan, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin-İsrail barış planına ilişkin çabalarını takdir ettiğini” açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı’nın, ABD yönetimi tarafından açıklanan planı inceledikten sonra Filistin meselesine ilişkin adil ve kapsayıcı her türlü çabayı destekleyeceği teyit edildi. Suudi Arabistan’ın kurucusu Kral Abdülaziz Al Suud döneminden bugüne kadar uluslararası platformlarda Filistin davasına sahip çıktığı savunulan açıklamada, Suudi Arabistan’ın ayrıca adil ve kapsamlı barışın stratejik seçenek olduğunu teyit eden 2002 yılındaki Arap Barış Girişimi’ne de öncülük ettiği vurgulandı.

Mısır: Çözüm bulma girişimlerini takdirle karşılıyoruz

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır yönetiminin, ABD’nin Orta Doğu’da barış ve istikrara katkıda bulunacak olan Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm bulma girişimlerini takdirle karşıladığı ifade edildi.

Katar: “Filistin’de adil barışı sağlayacak çabaları destekliyoruz”

Katar yönetimi, işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürülebilir ve adil barışın tesisini hedefleyen tüm çabaları desteklediğini belirterek, “Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırlarında bağımsız Filistin Devleti’ni kurma hakkı korunmadığı sürece barışın kalıcı olmayacağını” vurguladı.

BAE: Önemli bir girişim

Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçiliğin internet sayfasında Yusuf El Uteybe imzasıyla yer alan açıklamada, Trump’ın planının yıllardır devam eden birçok meseleye değinen ‘önemli bir girişim’ olduğu savunuldu.

Trump’ın ‘barış planı’

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etmişti. Netanyahu ise planı “İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım” şeklinde nitelendirmişti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© diyarbakıremek tüm hakları saklıdır